Våtmarkerna ska ge fler gäddor!

 

Sportfiskarna, genom den lokale projektledaren Tobias Berger, tillskapade 2018-21 sex nya våtmarker, s. k. gäddfabriker, på norra Öland. Genom att tillflödet av vatten, från mer eller mindre naturliga tillflöden, genom en sedan flera decennier kraftigt förminskad våtmark, bromsas upp och hålls kvar genom återskapande av dels en lite förhöjd dämning, dels delvis får gå i ett omlöp för att gäddorna ska kunna vandra upp på våren för att leka. Den nya våtmarken ska därmed kunna hålla betydligt mer vatten, över större yta och längre fram på våren/försommaren. Gäddornas rom och yngel klarar sig längre ifrån torka, och växer sig större innan de vandrar ut i havet, där de i kustzonen ska kunna delvis komplettera torskens roll som toppredator, den viktiga rollen som reglerare i näringskedjan, och faktiskt kan bidra till en minskad övergödning!

Tobias har inom projektet utvärderat hittillsvarande framgångar, vad avser fisk, fågel och vattenkemi. I ett tilläggsprojekt har Börje Ekstam och Jan Herrmann under 2023-24 utvärderat vegetation och bottenfauna, och kunnat jämföra med hur det var strax innan gäddfabrikerna anlades. Det är alltså mycket ovanligt att man kunnat studera före och efter att en våtmark anlagts, och i de flesta aspekter av den biologiska mångfalden, hur dess olika delar reagerat, samt vad detta kan betyda för fiskarna, men även för minskning av näringsämnen.

Den 5 oktober var allmänheten välkommen att se, höra om och diskutera hur utfallet blivit i Brokhål strax norr om Böda hamn, men även de andra gäddfabrikerna berördes lite, där liknande arrangemang gjorts. Det var Ölands vattenråd som arrangerade träffen, och rådet har gett ett betydande ekonomiskt stöd till verksamheten. Tobias, Börje  och Jan pratade och visade, och det blev bra diskussioner, i gruppen av 10 intresserade. Dessa fick även pröva på att håva smådjur, men fick även se sådana som Jan fångat strax innan. Nedan visas några bilder tagna av ”vår hovfotograf” Staffan Arvegård.

För mer detaljer om lokalerna, metoder och resultat hänvisas till https://olands.vattenrad.se/

 

Tobias presenterar projektet och lokalen vid Brokhål

 

Börje  demonstrerar de fina anpassningarna som stor igelknopp har för att leva i våtmarker

 

Jan berättar (troligen) om smådjurens liv i våtmarker

 

Jan ute i våtmarken och håvar

 

Intresserade deltagare kikar på fångade smådjur

 

Börje, Eva, Daphne, Liselotte och Tobias

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.